הפרויקט של הדור האחרון 

"הפרויקט של הדור האחרון", הוא אלבומה הראשון של להקת "הדור האחרון" שיצא בשנת 2009. האלבום, מכיל בעיקרו חומרים מקוריים והוא בן 16 רצועות, מלבד 3, שהן נעימות של מקובלים בביצוע עכשווי. האלבום, המוגדר כאלבום קונספט, עוסק בעיקר בשאלת משמעות החיים מהבחינה האישית והרוחנית, כשהרוח המנשבת מאחוריו, היא רוח המסרים והרעיונות הצפונים בחכמת הקבלה, ביהדות באופן כללי ובפנימיות החסידות. עם זאת, הדבר לא ניכר במילותיהם של השירים שכן, מטרת האלבום לא הייתה "החזרה בתשובה", אלא יותר פניה ללב האדם, לישראלי כפי שהוא, כך שהוא יוכל להזדהות עם הדברים ברמה האישית. כלומר, ברמת החיפוש אחר המשמעות של הקיום, סיבתו ותכליתנו בו. האלבום, נמכר מרגע  שיצא באלפי עותקים תוך זמן קצר של כמה חודשים. לאחר מכן, הוא נגנז, עד ימים אלו אפילו. רבים מנסים להשיגו עדיין גם בגלל החומרים שבו כמובן וגם בגלל העטיפה המיוחדת ופנימיות האלבום, המכילה ציור יפהפה בשם "הדור האחרון", מאת הציירת דוייב. שמיעה רצופה שלו והאזנה לו מתחילתו ועד סופו, תוארו בכמה וכמה כתבות וראיונות כחוויה  שמזכירה את החוויה מה"אלבומים של פעם". מורגש בו קו ההפקה של מיזם קונספטואלי שמצליח אט אט ובאלגנטיות, להחליק את האבן שמכבידה על אוזני המאזין הממוצע, בעיקר בזמנים אלו של עידן האינסטנט וכוכב נולד. הוא נבחר לאלבום המופת של אתר MP3, המליצו עליו ידוענים רבים וביניהם אף ארקדי דוכין. נדמה שהאלבום, על אף שהוא עוסק ברוחניות, הדבר נעשה מבלי לחטוא בקיטש, בהתיפיפות נפש ובשאר עבירות הידועות בסוג זה של אלבומים. ניכרת בו הרוח הישראלית היפה והמעניינת שנמצאת מעל השטנץ הברור של מבנה להקתי ידוע של סולן ונגנים ובהתאם לכך, הוא משרה על המאזין אווירה כללית של... של... רוחניות. כן, של רוחניות. אותה מילה שנשמעת לנו כבר כגסה לא פעם, אך דרך האלבום הזה של "הפרויקט", הראשון של להקת הדור האחרון, היא חוזרת לקבל את משמעותה העדינה והנאורה, מבלי סממנים חיצוניים כלשהם המכונים בגנאי "רוחניקיות". בכך, נבדל האלבום כאמור מדברים אחרים ידועים ומוכרים, אך הוא גם נבדל בהרגשה שהוא מעניק למאזין, לעומת שאר אלבומי הלהקה שיצאו אחריו. אלבומים, של להקה ככל הלהקות 

חברי הלהקה באלבום הראשון:

רונן דבח, דני ויצפלד, אבי מרקוביץ', ארז גינת

משתתפים נוספים ב"פרויקט":

רועי מירון, זמיר גולן, ז'אק דאוייב, מוטי מור, מכאל לייטמן וחברים נוספים. 

פייסבוק האלבום

 

הדור האחרון - ביוגרפיה

להקת "הדור האחרון", הוא שמה של להקת רוק עכשווית אשר הוקמה על ידי רונן דבח, מוזיקאי, איש תוכן לחכמת הקבלה ומרצה בנושאי רוחניות. את הלהקה, הקים דבח כבר בשנת 2005 לערך כשבתחילה נתן לה את השם "אשושניה" שזוהי המילה הרוסית ל"הרגשה" בעברית. באותם ימים, במסגרת הרצון להפיץ את עניין הרוחניות ואת חכמת הקבלה ולקרב את הרעיונות שבה לקהל הרחב, צירף אליו רונן את הקלידן גלעד שמעוני ואת הבסיסט החובב יובל וולפסון. יובל, יש לציין, מוכר כצייר בינלאומי שיצירותיו נמכרות ומבוקשות בארץ ובחו"ל. השלושה, שהחלו להפגש יחד ולנגן, יצרו חומרים מקוריים ואף עשו קאברים לחומרים של אחרים ואט אט התרקמה לה אנרגיה של להקה, שאף הופיעה לפני קהל במספר אירועים של תלמידי קבלה. במהלך אירועים אלו, אם בפני תלמידי מכללת ה"נקודה שבלב" שבתל אביב ואם באירועי כפר סיטרין בפני תלמידי בני ברוך (שבראשם עומד מר מכאל לייטמן), החליט דבח, שבעתיד, יצא אלבום להרכב, ראשון מבין רבים, שאנשים ישמעו ויתחברו אליו וכך, יופצו מסרי הרוחניות על פי חכמת הקבלה. מיטיבים לתאר חברי הלהקה כיום (שחלק ממנה השתנה) בקליפים שונים ביוטיוב ובראיונות, כיצד מלכתחילה היו לדבח את שם הלהקה ואת השם של האלבום הראשון. כמו כן, הם מספרים על כך שהוא ידע כבר מראש כיצד תראה עטיפתו מה יהיו החומרים שבו ואיך הוא יראה וכדומה. 

בכל זאת, למרות הציפיות והחזון המפורט, החליט יובל לשוב לעסקיו כצייר, עקב ביקוש הולך וגדל ליצירותיו. במקביל, הקלידן גלעד שמעוני התחתן ועבר לגור רחוק מן המקום שבו נהגו השלושה לנגן. בשלב זה, החליט דבח להקליט דיסק דמו, שהכיל 4 שירים, ששלושה מהם שייכים לו והרביעי, הוא ביצוע לפיוט "אל מסתתר", ללחן של הרב יהודה אשלג, המכונה בעל הסולם. בהקלטה ובעיבודים סייע לו גלעד ובעניין העטיפה, צולמה דמותה של אישה שדוחפת עגלת תינוק, כשברקע יש גרפיטי על הקיר של הנוסחה "4 בחינות דאור ישר", שמחכמת הקבלה. את ההשראה לתמונה קבל רונן מהתמונה המפורסמת של הגרפיטי בניו יורק ע"פ נוסחת איינשטיין המפורסמת של E = מסה כפול מהירות האור בריבוע. בזאת, הוא רצה לציין שכפי שנוסחת איינשטיין ידועה עד כדי שיש גרפיטי שלה, כך גם נוסחת "4 בחינות של אור ישר" צריכה להיות מוכרת וידועה, אפילו כשגרה של חיי רחוב וגרפיטי. החומרים שהוקלטו בדיסק הדמו, היו בסגנון "רוק ישראלי", כחלק מאותו חזון מוזיקלי ולכן, בהתאם לכך, החליט דבח לשנות את שם ההרכב (שגם כך הלך והתפוגג) מ"אשושניה" ל "הדור האחרון". לאלבום, הוא החליט, יקראו בשם "הפרויקט של הדור האחרון". ועתה, כל שנותר הוא לחכות עד שתהיה האפשרות להרים את הכל מחדש ודיסק הדמו הוא רק ההתחלה. הוא הסקיצה. המטרה הסופית - היתה הקמת הלהקה והקלטת אלבום עם חומרים של חברים שונים שלומדים את הקבלה. אלבום, שיבטא את רוח הדברים מבלי לדבר עליהם באופן ישיר ובצורה דתית. כלומר, שהחזון היה להגיע ללבם של החילונים על ידי שירים שעוסקים בשאלת משמעות החיים, בחשיבות תחושת ה"ביחד" הישראלית, בשאלות על פשר החיים וכדומה. 

בשנת 2007 לערך, לאחר שהגיטריסט הבינלאומי דני ויצפלד (ניגן לקלי קלרקסון) השוהה בלוס אנג'לס, שומע את הרצאותיו של דבח דרך האינטרנט, הוא שב לארץ והשניים נפגשים בכנס של תלמידי קבלה שאליו הוזמנו גם אנשים מבחוץ אשר רוצים להתרשם מן המסרים של החוכמה. משהתברר לדבח שה"אורח" הוא גיטריסט ברמה גבוהה, הוא שוכר את שירותיו על מנת שינגן לו באלבומו האישי "סד", אשר בו משתתף גם הגיטריסט עומר אבני (שנבחר ע"י 102 FM לגיטריסט הטוב בישראל). בהמשך, הוא אף חושף בפני ויצפלד את חזון הלהקה ואת עניין האלבום תוך שהוא נותן לו להקשיב לדיסק הדמו המכיל את החומרים שעתידים להכנס לאלבום. ויצפלד, נותר המום. בראיון שהוא ערך בהמשך, הוא אף מספר עד כמה מה שהוא שמע היה יוצא דופן ומשתווה לדברים ברמה הגבוהה ביותר בעולם המוזיקה. בהתאם לכך, הוא ודבח חוברים לשם הפקת האלבום הראשון של הלהקה על פי החזון כאמור, כשההפקה בפועל היא תחת דבח וההפקה המוזיקלית היא של שניהם. לאלבום, מצורפים שירים של חברים נוספים כגון הבדרן רועי מירון, חבר קיבוצניק בשם זמיר גולן וכן כמה שירים של דני ויצפלד עצמו. עם זאת, ברור היה לכל שעמוד השדרה של האלבום הם החומרים שדבח כתב ושר. שאר השירים באלבום, עם כל יחודיותם וקסמם, רק מהווים ציפייה נעימה עד שיגיעו השירים שהיו בדיסק הדמו והוקלטו מחדש. מוזיקאים נוספים שהצטרפו להרכב היו הבסיסט אבי מרקוביץ' לשעבר מלהקת שייגעצ וכמו כן, המתופף ארז גינת, שניגן לבינלאומית, הילארי דאפ'. היינו, שנוצרה מעין מיני סופר גרופ, להקה בשם "הדור האחרון", שעיקרה הם דבח וויצפלד, אשר עבדה על אלבומה הראשון "הפרויקט של הדור האחרון", כפי שאכן חזה דבח עוד ב 2005, כמה שנים קודם לכן.

בשנת 2009 האלבום יוצא. בתוך חודשים ספורים הוא נמכר מפה לאוזן במעל ל 5000 עותקים והביקוש להופעות הולך וגובר. חברי הלהקה מתחילים להיות מוזמנים לתחנות הרדיו השונות ואף לטלויזיה ונראה שהעתיד עומד להיות ורוד וטוב. עם זאת, מסתבר שבפועל נשבו רוחות אחרות ולמרות שכל מה שהוקם, היה טוב ומתוך כוונות טובות, כנראה שההמשך היה קצת פחות. שכן, למרות הצלחת האלבום והפוטנציאל להמריא, השיקו בהמשך חברי הלהקה את אלבומם השני "משהו ללב", ללא דבח. סביר להניח שאת הסיבות לכך, ניתן למצוא בגוגל תחת חיפוש נושאים הקשורים בתביעה כנגד עמותת בני ברוך וקבלה לעם, שאנשיה מוכרים גם כקשורים לתנועת הערבות ההדדית ומפלגת ביחד. כיום, הלהקה כבר הוציאה גם את אלבומה השלישי "הנה זה מתחיל", אך גם הבסיסט אבי מרקוביץ', כבר לא נמצא עמם והוחלף בנגן אחר. כיום, סולן הלהקה הוא אדם בשם רועי מירון, שבנוסף להיותו סולן הוא גם משתתף בפרסומות מסחריות בערוץ 2, משמש כשחקן מעת לעת ובעצם, עובד בתעשיית הבידור כמו רבים אחרים ומפורסמים בימינו. חברי הלהקה כעת, שייכים לגופי קבלה לעם הקשורים ללייטמן והם אף מעבירים סדנאות בבתי הספר השונים, ברחבי הארץ. בהופעותיהם השונות הם שרים כמה שפחות חומרים מן האלבום הראשון "הפרויקט" ומנסים להתרכז בעיקר בחומרים שאחריו, מהאלבום השני והשלישי.